kom 4 Astronomia DnW

Astronomia jest jedną z tych nauk, które są dla dzieci tak bardzo nieosiągalne, a jednocześnie tak fascynujące. Chociażby dzisiaj jak wracałyśmy do domu Tosia zobaczyła piękny różowo kremowy księżyc. Był piękny, ogromny. Moja córa bez zastanowienia powiedziała.. MAMO ON JEST TAKI PIĘKNY. CHCĘ GO PRZYTULIĆ! Te słowa były słodkie, prosto z serca. Są one dowodem na to, że dzieci, a w szczególności czterolatki nie do końca  są w stanie zrozumieć ten ogrom, tą przestrzeń, jaka znajduje się nad naszymi głowami. 


Rolą nas rodziców jest kierowanie na właściwe tory, uczenie i inspirowanie. My inspirujemy Tosie astronomią już wiele razy. Najpiękniejsze gwiazdozbiory oglądamy w Zawoi. Bo tam jest ciemność totalna. Zero latarni, zero domów w około.. tylko my i totalna cisza. Ponadto w te wakacje oglądaliśmy Perseidy. Rozłożyliśmy koc, wzięliśmy wałówkę i urządziliśmy sobie piknik. Oglądaliśmy potocznie mówiąc spadające gwiazdy. Tosia była zachwycona, a potrzebowaliśmy tak niewiele. Wykorzystaliśmy chwilę i wykazaliśmy się tym, co sprawia, że my rodzice możemy poczuć się spełnieni. Szczęśliwe i zaciekawione dziecko to szczęśliwi rodzice!

Jakiś czas temu pisałam o Planetarium Śląskim. Do dzisiaj nie zmieniłam swojego zdania. Totalna porażka na każdej linii. Lokalowo – sanitarne, wizualne czy samo podejście pracowników to dla mnie klapa Totalna. Tosia zamiast się zaciekawić, zainteresować wyszła z płaczem, co chwilę szukała wymówek. Zresztą pisałam Wam już o Planetarium Śląskim. W te wakacje rządne wiedzy wybrałyśmy się z Tosią do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Po tej wizycie utwierdziłam się tylko w przekonaniu, że gwiazdy, planety mogą być przedstawione w sposób przystosowany dla dzieci. Naprawdę da się zainspirować dzieci astronomią. Dzieci uwielbiają bajki. Identyfikują się z nimi, więc wiele można dzięki nim opowiedzieć. Tak też się stało Planetarium w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Spoglądajcie w gwiazdy, odwiedzajcie Planetarium, rozmawiajcie o tym, co się dzieje nad naszymi głowami. Mówią, że nie jesteśmy sami w tym wszechświecie, mówią, że podróże kosmiczne mają docierać coraz to dalej, a ja zapraszam Was na blogi pozostałych uczestniczek projektu Dziecko na Warsztat

Dziecko na warsztat

                                                                              :*

Dziecko na Warsztat
WRZESIEŃ - Coś z niczego
PAŹDZIERNIK - Astronomia

4 komentarze:

 1. Planetarium zapewne oblegane.. mieszkam w Warszawie, a jeszcze z moim synem nie byłam. Teraz chyba pora się wybrać !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pół sali pustej było więc nie ma co zwlekać :*

   Usuń
 2. Sama fascynowalam się gwiazdami w podstawówce i miałam wielki żal, że nikt nas o nich nie uczył...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety w polskiej szkole liczy się podstawa programowa, a nie rozwijanie indywidualnych zainteresowań :(

   Usuń