kom 5 Narada Rodzinna w Kancelarii Premiera. Czy Warto było jechać ?

Piątkowe warsztaty, a dokładnie "Narada rodzinna" organizowane przez Kancelarię Premiera umożliwiły nam blogerom zapoznanie się najnowszymi zmianami w polityce prorodzinnej. Do samej polityki nam daleko, ale od samego początku wiedziałam, że chciałabym uczestniczyć w tym wydarzeniu. Oczywiście kontrowersji było wiele. Blogosfera aż się zagotowała po komentarzach Marleny, a później po wpisie Marysi i Jakuba. Pomijając jeszcze raz politykę, kampanię wyborczą, która ewidentnie sięga zenitu postanowiliśmy, że właśnie 4 września razem z Mężem wyruszymy w kierunku Warszawy i Kancelarii, bo jak Narada rodzinna to stwierdziliśmy, że warto wybrać się razem.


Spotkanie było podzielone na cztery bloki tematyczne. Poniżej zamieściłam Wam najistotniejsze zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2016 roku. Jeżeli będziecie mieć pytania lub wątpliwości to po pierwsze postaram się odpowiedzieć na to pytanie, a jeżeli ja nie dam rady to postaram się uzyskać odpowiedź dla Was. Piszcie, pytajcie !


BLOK 1 ŚWIADCZENIA RODZICIELSKIE

Świadczenie Rodzicielskie przysługiwać będzie każdej osobie, która jest bezrobotna ( niezależnie czy jest zarejestrowana w pup czy nie ), studentom, rolnikom, a także wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. To właśnie tym osobom od pierwszego stycznie 2016 roku przysługuje 1000 zł tak zwanego świadczenia rodzicielskiego. Ponadto osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego, będą mogły ubiegać się o to świadczenie. Wsparcie finansowe w postaci świadczenia rodzicielskiego będzie przysługiwało przez rok (52 tygodnie) po urodzeniu dziecka w wysokości 1 000 zł miesięcznie, a w przypadku urodzenia wieloraczków ten okres będzie mógł być wydłużony nawet do 71 tygodni. Świadczenia te będą mogli otrzymywać także rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2016 r., którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. W takim przypadku świadczenie rodzicielskie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 r. do ukończenia przez dziecko 1. roku życia (odpowiednio dłużej w przypadku wieloraczków).


Pozostałe najistotniejsze informacje dotyczące Świadczenia Rodzicielskiego znajdziecie tu.


BLOK 2 ZASADA "Złotówka za złotówkę"

Każdy z Was słyszał zapewne o sytuacji, kiedy rodzinie odmówiono wypłaty zasiłku rodzinnego, ponieważ przekroczyli próg dochodowy o złotówkę. Od 1 stycznia 2016 roku już nie usłyszycie o takich absurdach. Za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł. Zasada “Złotówka za złotówkę” obejmie zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu: urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywanie dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecka nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.


Pozostałe najistotniejsze informacje dotyczące Zasady "Złotówka za złotówkę" znajdziecie tu.

BLOK 3 E - POMOC dla rodzin

Od 1 stycznia 2016 r. procedura ubiegania się o świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz o Kartę Dużej Rodziny będzie mogła odbywać się internetowo. Także decyzję będzie można otrzymać elektronicznie. Osoba ubiegająca się będzie uwierzytelniała (podpisywała) składane przez internet wnioski i załączane dokumenty za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzanego profilem zaufanym ePUAP.


Pozostałe najistotniejsze informacje dotyczące Zasady "Złotówka za złotówkę" znajdziecie tu.

BLOK 4 KARTA DUŻEJ RODZINY

Ten blok był nam całkowicie obcy, ponieważ jesteśmy szczęśliwymi rodzicami czteroletniej Tosi. Nieukrywamy faktu, że cały zamysł brzmi obiecująco. Zniżki, darmowe wejściówki to w sumie 900 firm i instytucji, które postanowiły wesprzeć wielodzietne rodziny. Kartę otrzymuje każdy członek rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci: w wieku do ukończenia 18. roku życia, w wieku powyżej 18. roku życia (w przypadku. gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej, maksymalnie do 25. roku życia) lub bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Kartę mogą dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie.

Pozostałe najistotniejsze informacje dotyczące Zasady "Złotówka za złotówkę" znajdziecie tu.Podsumowując, spotkanie miało na celu zebranie i objaśnienie wszystkich zmian i nowości, jakie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku w ramach polityki prorodzinnej. Zachęcam Was również do zapoznania się z oficjalnymi materiałami, które znajdziecie tu. Natomiast retransmisję znajdziecie tu jak tylko zostanie opublikowana przez Kancelarię Premiera. Warto obejrzeć i posłuchać ekspertów oraz odpowiedzi na zadawane przez zgromadzonych pytania.


Osobiście jesteśmy bardzo mile zaskoczeni poziomem spotkania.  Każdy rodzic chciałby od razu dostać pełno dodatków, dotacji, obietnic i to w jak największej "kwocie" - zwłaszcza przed wyborami. Tutaj miało miejsce coś zupełnie innego - przedstawione projekty były wprowadzane i planowane już od dłuższego czasu i faktycznie to, co było nam przedstawione miało sens. Trzeba pamiętać, że polityka prorodzinna to jeden z podstawowych bodźców rozwoju, więc pozostaje nam tylko czekać na kolejne kroki. Jak to się mówi "krok po kroczku" a będzie Wam dane.

Zanim zaczniecie wsadzać wszystkich nas blogerów biorących udział w spotkaniu w element "przedwyborczej propagandy PO", wysadzać bombą popularnego ostatnio, „hejtu" - zastanówcie się czy Wasza inicjatywa nie kończy się tylko i wyłącznie na krytykowaniu innych. Nie chcemy brać na poważnie ludzi, którzy patrząc na ekran komputera marki apple pytają się "A co Państwo zrobiło dla mnie?" - troszkę więcej patriotyzmu.

Zależy nam, tak samo jak powinno zależeć każdemu, na tym, aby standard życia w naszym Kraju poprawiał się - dlatego chcemy aktywnie brać udział w dyskusji i przekazywać informacje, które nas do tego zbliżają, nie koniecznie chcąc coś w zamian.


5 komentarzy:

 1. Może faktycznie warto byłoby się wybrać na kolejne takie spotkania. Takie praktyki powinny mieć miejsce przez cały czas a nie tylko przed wyborami. Jak zwykle czas wszystko pokaże.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie popieramy takie incjatywy i czekamy na więcej !

   Usuń
 2. Powiem szczerze, że pierwszy raz słyszę o takiej inicjatywie z strony rządu. Bezpośrednie wyjście do swoich wyborców. Teraz cała blogosfera huczy na temat świadczeń dal rodziców. No i oczywiście jest mnóstwo krzywdzących opinii.

  OdpowiedzUsuń