kom 4 NINKA

Wakacyjna aura trwa. Po kilku tygodniach upałów wreszcie spadł deszcz. Postanowiłam tą chwilę wytchnienia wykorzystać i przedstawić Wam dwie książeczki, które towarzyszą nam przez całe wakacje. Obydwie książki są autorstwa Karoliny Lijklema. Nasz komplecik to: " NINKA Dziadku, chodź ! " oraz " NINKA Patrzcie, morze ! ".


Czytamy każdego dnia. Właściwie, co wieczór. Nawet jak czasem sił brak to nie dajemy się zmęczeniu. Zagryzamy zęby i czytamy. Na ten wakacyjny okres seria książeczek o NINCE idealnie się dopasowała. Nie są to zwykłe opowiadania. Te dwie książeczki to nic innego jak projekcja dziecięcej wyobraźni, która dla nas dorosłych jest czymś odległym. Owszem ja i Ty zapewne też marzymy. Niestety przez szereg doświadczeń życiowych, zdarzeń nasze myślenie i wyobrażanie jest ograniczone przez to, że w większości przypadków sami narzucamy odpowiedź i kierunek naszego myślenia. Seria książeczek o NINCE może przenieść nas, choć na chwilkę w świat dziecięcej wyobraźni.


"NINKA Dziadku, chodź !"
Po pierwszym czytaniu tej książki zasmuciłam się, bo jest ona o przemijaniu, o starości widzianej oczami dziecka. Nie jest to typowe opowiadanie, lecz bardzo ciekawa konwersacja dzidka z wnuczką. Na sam koniec dzieje się coś nieoczywistego .. Ninka, tytułowa bohaterka, przedstawia czytelnikowi prosty, a jednocześnie bardzo złożony umysł dziecka. Obserwuje, analizuje i przyprawia dziadka o uśmiech. Dziewczynka rozumie i widzi dużo więcej poprzez swoją dziecięcą wyobraźnię niż niejeden dorosły.. jakie to piękne !

"NINKA Patrzcie, morze !"
To opowiadanie jest dowodem na to, że czasem dzieciom nie warto przeszkadzać. Dzieci z odrobiną pomocy, z niewielkim wkładem materialnym potrafią rozegrać zabawę, o jakiej nawet nam się nie śni. Zapewniam Was też, że tok myślenia dorosłego nigdy nie dorówna dziecięcej wyobraźni. Bo właśnie tak jak w tej książeczce dzieciom wystarczył drewniany pociąg żeby wyruszyć w niewiarygodną podróż.

Co do wydruku książeczek to muszę przyznać, że ich estetyka całkowicie nam się spodobała. Kolorystyka jest pastelowa. Grafika czy jak kto woli ilustracje są raczej szkicami przedstawiającymi miejsca, sytuacje jak i wyobraźnia. Specyfiką tych, obrazów jest niewyraźność i brak perfekcji. Bo czy marzenia zawsze są jasne, klarowne i oczywiste. Tym bardziej, jeżeli mowa o dziecięcej wyobraźni. Przedstawione jest, więc w tych książeczkach podstawa do dalszego wyobrażenia. Każdy może sobie sam dopowiedzieć, wymyślić, pokolorować.

Na pierwsze wiosenne słonko, na letni deszczowy wieczór czy upalne wakacje nad morzem. Bez znaczenia gdzie i kiedy. Te dwie książeczki od Wydawnicta MUZA można czytać gdzie tylko się chce i kiedy. My przeczytaliśmy je już kilka razy i bardzo Wam polecamy !!

4 komentarze:

  1. dzięki za pomysł...właśnie zamierzam zakupić jakąś serię dla córeczki:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za pomysł, kupię te książki dla mojej córki i chrześnicy.

    OdpowiedzUsuń