kom 10 Co ogląda Twoje dziecko ?

Najpopularniejsze kanały to niestety nie znaczy, że najlepsze. Przez ostatni miesiąc analizowałam większość kanałów telewizyjnych dostępnych na polskim rynku i muszę przyznać, że niektórymi strasznie się zawiodłam, a niektóre odkrywamy na nowo. Tytułem wstępu chciałabym zachęcić Was do świadomego wybierania bajek, jakie oglądają Wasze dzieci. Nie włączajcie telewizora i tyle. Dziecko ogląda, a wy macie święty spokój. Owszem każdy rodzic tak ma i my też. Różnica jest taka, że nasza Tosia ogląda bajki takie, które my znamy.


Pewnie myślicie sobie, co za despoci. Nie pozwalają dziecku oglądać tego, co ona chce. Nic mylnego. Jak chce to ogląda, ale w większości czasu wybieramy dla Tosi bajki, z których ona sama może coś zyskać. Dzisiaj jeszcze nie jest tego świadoma, ale wierzymy, że za kilka lat będą efekty.

Wracając do stacji telewizyjnych dzisiaj mam dla Was analizę pierwszych trzech. Zapewne niebawem pojawi się drugi wpis,  jako kontynuacja. Nie chcę Was zanudzać, więc wolałam podzielić moje przemyślenia na dwie części.

MINIMINI +
Śmiem twierdzić, że jest to najpopularniejszy kanał telewizyjny z bajkami dla dzieci. Niestety jak dla mnie jest tam jedno i to samo. Bajki powtarzają się non stop. Co ciekawe Tosia jest już na tyle duża, że sama zauważa, że już tą bajkę oglądała. Wybrałam dla Was kilka bajek, które naprawdę są Warte obejrzenia przez Wasze maluchy.

Nawet nie wiesz jak bardzo Cię Kocham
To zdecydowanie Tosi ulubiona bajka z tego kanału. Grafika jest w cudnych stonowanych kolorach, dialogi i bohaterowie są naprawdę przyjemni. Każdy odcinek ma morał i pozytywne przesłanie dla dzieci. To, co mi się podoba w tej bajce to to, że jest nieprzeładowana bodźcami. Dziecko może się skupić i zrozumieć całą historię.
Nasza ocena : 8/10

Opowieści Kota Śpiocha
Przyznam, że bardzo rzadko oglądamy tą bajkę. Pewnie przez godziny emisji, które totalnie nam nie odpowiadają. Opowieści Kota Śpiocha są dla Tosi zaskakujące. Nie jest to nic innego jak najprostsze polskie legendy. Odkrywamy je na nowo ona i ja.
Nasza ocena : 6/10

Franklin i Przyjaciele
Tą bajkę Tosia ogląda już dość długo. W ramach uzupełnienia bajki mamy wydanie kilku bajek książkowe. Zapewne Wszyscy znacie Franklina, którym jest małym zabawnym łobuziakiem. Kiedyś dzieci spędzały dużo czasu na dworze, a zabawne perypetie bohaterów tej bajki tylko przypominają te czasy.
Nasza ocena : 8/10

TVP ABC
Kolejny kanał jest jednym z bloku Telewizji Polskiej. Początki jak to początki były raczej jak z przed lat. Mam nieodparte wrażenie, że TVP ABC wzoruje się na MINI MINI +. Zaczęli od Reksia, Rumcajsa czy Smerfów, Więc jak dla mnie bez szału. Stopniowo jednak z miesiąca na miesiąc pojawiały się nowe bajki takie jak Świna Pepa czy My Little Pony. TVP ABC ma jednak kilka produkcji, które my z Tosią bardzo lubimy i Wam polecamy.

 to bardzo przyjemna bajka. Pozornie na poziomie Teletubisiów. Nic mylnego. Nie wiem czy słyszeliście o "programie dwujęzyczności dzieci". Bajka Baby Beetles realizuje założenia programu. Przeznaczenie tej bajki jest ściśle określone. Jest to pierwszy etap do powszechnej dwujęzyczności. Bajka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 0 - 4 lata. Bohaterami są przesympatyczne żuczki i ich piosenki. Jeżeli macie w domu małe dzieci do czwartego roku życia to koniecznie włączcie im tą bajkę.
Nasza ocena : 8/10

Przyjaciele Lasu
Kolejna moja propozycja to bardziej program, a nie bajka. Dziecko oglądając tą bajkę może się przenieść w świat lasów i ich mieszkańców. Każdy odcinek to nowa przygoda i opowieści o nowym zwierzaku. Bardzo podoba mi się nastrój tego programu, ponieważ jest łagodny, stonowany i sprzyjający wyciszeniu. Idealny program na wieczór.
Nasza ocena : 7/10

DISNEY JUNIOR
Muszę przyznać, że ja jestem oczarowana tym kanałem. Oj żałuję, że nie było takiego jak ja byłam małą. Moja fascynacja zdecydowanie bierze się z mojego uwielbienia bajkami Disneya. Oglądając z Tosią DISNEY JUNIOR wracam do przeszłości. Ariel, Dżasmin czy Bella to dla  mnie klasyka. Mam dla Was przynajmniej trzy bajki, które lubimy i oglądamy.

Klinika dla Paluszaków
Ścieżkę dźwiękową z tej bajki Tosia zna na pamięć. Sama codziennie bawi się w lekarza i szpital. Przed poznaniem tej zabawnej kliniki dla Paluszaków my byliśmy królikami doświadczalnymi w jej gabinecie lekarskim. Teraz Tosia rozkłada miśki i po kolei leczy każdego. Hitem jest jak wyszło Tosi uczulenie, a w przedszkolu zapowiedziała, że ma swędzonkę pospolitą. Panie były ubawione.
Oglądamy w języku angielskim.
Nasza ocena : 8/10

Klub przyjaciół Myszki Miki
Tosia nie zna już bajek, w których głównym bohaterem była Kaczor Donald ze specyficzną sepleniącą wymową. Nie zna trzeszczącej i nieco zużytej grafiki. Tosia zna Klubik, z którym już nieraz wyruszyła w bardzo ciekawą przygodę.
Oglądamy w języku angielskim.
Nasza ocena : 8/10

Księżniczka Zosia
Zosieńka skradła Tosi serce. Mała dziewczynka z magicznym amuletem spotykająca różne księżniczki i rozmawiająca ze swoim pupilem Uszatym. Czy dla małej trzylatki potrzeba czegoś więcej. Jeszcze odrobina magii i tak została stworzona bajka idealna.
Oglądamy w języku angielskim.
Nasza ocena : 9/10

Pamiętajcie, że nie tylko to, co my mówimy kształtuje dzieci. Każdy aspekt naszego życia buduje w nich między innymi poczucie własnej wartości. Ważną kwestią w wychowaniu jest puszczanie im bajek. Dzieci bardzo często utożsamiają się z bohaterami bajek. Dlatego też jeszcze raz zachęcam Was do przemyślenia bajek, a następnie włączenie telewizora. 
Co o tym myślicie ?

10 komentarzy:

 1. popieram, coraz częściej staramy się coś razem dobrać:) najgorsze jest to powtarzanie bajek, rano ten sam odcinek co wieczorem, na szczęście nasz synek też już to wyłapuje:)

  OdpowiedzUsuń
 2. My lubimy dodatkowo Da Vinci Learning :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś słyszałam o tym kanale. Muszę go poszukać u siebie. Dzięki :*

   Usuń
 3. U nas króluje Reksio, Bolek i Lolek, pampalini. Mały jak widzi Lalalopsy czy Hello Kitty (kto to wymyślił w ogóle) to mówi "chce Bolka bo to jest brzydkie.

  Bardzo lubi(my) też m.in. Pana Robótkę, Franklkna , Małego Misia, przczółkę Maję,

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem czy oglądacie te stare czy nowe. Stare ciut mnie przerażają !

   Usuń
  2. O Smerfy chodzi ? A i stare i nowe ;p zależy które akurat w TV lecą ;) jak się trafi.

   Usuń
 5. Ja z moimi siostrzeńcami za to bardzo lubimy "Dinopociąg" i "Kosmoloty", no i "Boba budowniczego":)

  OdpowiedzUsuń
 6. My nie mamy polskiej tv, ale oglądamy bajki przez YT albo z płyt. Czasem tez pooglądamy coś po angielsku online :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądanie bajek w języku angielskim jest czymś fantastycznym. Dziecko nawet nie wie kiedy uczy się języka :*

   Usuń