kom 7 Gry online a kreatywność dzieci

Kochani dzisiaj pierwszy raz na blogu będzie poruszony temat gier komputerowych. Tematyka ta jest dla mnie bliska bo właśnie o grach pisałam moją pracę magisterską. Dzisiaj kilka słów o grach online ma dla Was Agnieszka z portalu poki.pl. Czekam na Wasze opinie o wpływie gier online za kreatywność dzieci.


Każda mama chciałaby z dumą obserwować jak jej dziecko staje się kreatywne, wybiera oryginalne sposoby na spędzanie wolnego czasu i rozwija się prawidłowo. Wiele z nas szuka w Internecie rozwiązań jak zmotywować dziecko do działania, zapisując je na lekcje grania na pianinie, gry koszykówki bądź malowania. Zapominamy jednak przy tym wszystkim, że aby dziecko stało się kreatywne wszystko to, co robi musi mu sprawiać przyjemność i dobrą zabawę. Inaczej, nasz trud pójdzie na marnę. 

Pracując ponad 3 lata z małymi dziećmi w Chinach, obserwując ich rozwój i kreatywność doszłam do wniosku, że idealnym rozwiązaniem są gry online. Kiedy pierwszy raz weszłam do chińskiego przedszkola i zobaczyłam maluchy grające w darmowe gry online na jednym z portali, złapałam się za głowę i pomyślałam „Nie, to musi się zmienić. Przecież gry ogłupiają dzieci i marnują ich czas.” Jednak nie wiedziałam wtedy jak bardzo się myliłam. Jak się okazało, dzieci chińskie były niesamowicie kreatywne. Potrafiły same dość do niektórych rozwiązań bez pomocy nauczyciela. Kiedy zadawałam im pytanie odnośnie kolorów tęczy, wiele z nich mimo, że nie znało angielskiego słowa, potrafiło podbiec do mnie i przynieść zabawkę o takim samym kolorze, które pokazywałam na obrazku. Niby nic, ale dla dziecka w wieku 2 lat to nie lada wyzwanie. Co więcej, dzieci te były bardzo towarzyskie. Nie zamykały się na nowych ludzi, wręcz przeciwnie chciały nawiązywać ze mną kontakt i grać ze mną w gry.


Gry dla dzieciaków w Internecie okazały się dla mnie fantastycznym sposobem na nauczenie moich maluchów nazw kolorów czy ubrań.  Nie musiałam ich długo namawiać do gier, w których same musiały ubrać ulubioną lalkę czy zrobić zakupy w sklepie spożywczym. Nie musiałam im nawet pomagać, bo gdy same dochodziły do tego jak grać, były tak z siebie zadowolone, że próbowały różnych innych rozwiązań. Kreatywne kolorowanki, gry strategiczne i gry ubranka to idealne rozwiązanie, aby nasze dziecko dobrze się bawiło i przy tym rozwijało się w szybkim tempie. Zaczyna ono samo myśleć poza stereotypami, rusza swoją wyobraźnią i we własny sposób interpretuje kształty. 


Dlatego jeżeli chcemy, aby nasze dziecko wykształciło w sobie myślenie twórcze, musimy pozostawić mu swobodę interpretacji, a to z pewnością zapewniają gry dla dzieci online. Kreatywne dzieci mniej chorują, są otwarte na świat i nowe doświadczenie, a przede wszystkim są szczęśliwe i uszczęśliwiają innych dookoła siebie.

7 komentarzy:

 1. Większej bzdury chyba nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, a ja się z Tobą nie zgadzam. Wiem, że powyższy wpis jest sponsorowany i moja opinia może zostać uznana za stronniczą to naprawdę się z Tobą nie zgadzam. My Polacy słyniemy z krytyki wszystkiego co odbiega od naszej narodowej normy. Temat gier komputerowych czy online jest tak obszerny i rozwijający się, że nie można tak po przeczytaniu kilku zdań określić, że to bzdura.

   Masz dziecko.. sprawdź w jakie gry gra i czy zapewne dana gra jest odpowiednia do wieku !!

   Usuń
  2. Wiesz, a ja się z Tobą nie zgadzam. Wiem, że powyższy wpis jest sponsorowany i moja opinia może zostać uznana za stronniczą to naprawdę się z Tobą nie zgadzam. My Polacy słyniemy z krytyki wszystkiego co odbiega od naszej narodowej normy. Temat gier komputerowych czy online jest tak obszerny i rozwijający się, że nie można tak po przeczytaniu kilku zdań określić, że to bzdura.

   Masz dziecko.. sprawdź w jakie gry gra i czy zapewne dana gra jest odpowiednia do wieku !!

   Usuń
 2. Ja generalnie nie jestem przeciwna grom online, ale wolę gry planszowe i kontakt z żywym graczem
  Jedno przedszkole i zdanie jednej nauczycielki to za mało, żeby wyciągać jakieś wnioski.
  Nie ma pewności, że kreatywność TYCH dzieci została rozbudzona dzięki grom online.
  Nie ma też pewności, że kreatywność JAKICHKOLWIEK dzieci ma COKOLWIEK wspólnego z grami online.

  OdpowiedzUsuń
 3. to normalne. każda rzecz, która zmusza do myślenia uczy. nie ma tu nic dziwnego. gdy się gra trzeba być kreatywnym i twórczym. oczywiście w zależności od typu gry.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem gry mają zarówno swoje plusy jak i minusy, to wszystko zależy od tego jak je wykorzystamy. Małe dzieci lepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę, natomiast u tych starszych można rozwijać różne umiejętności np. organizacyjne, chociażby dzięki grom strategicznym. Oczywiście wszystko z umiarem!

  OdpowiedzUsuń
 5. Również jestem zdania, że trzeba dokładnie selekcjonować gry, w jakie grają nasze pociechy, aby nie mieć z tym problemu. Ja mojej córce zawsze wybieram takie, które czegoś mogą jej nauczyć i rozwinąć jej kreatywność (np. http://www.ubieranki.eu/gry/114/mind-scape.html). Łatwo jest się przejechać, ale jeśli znajdzie się złoty środek, będzie dobrze :)

  OdpowiedzUsuń