kom 5 Przewodnik po Zawoji cz.1

Do Zawoji pierwszy raz przyjechałam około 9 lat temu. Ta wizyta zaowocowała nowym etapem w moim życiu. Tu poznałam Mężusia.. ah to były czasy. Zawoja to nasza przystań. To miejsce gdzie nie ma za wiele ludzi.. gdzie jesteśmy my i lasy, łąki. Od pierwszej wizyty staramy się wracać tu jak najczęściej. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przedstawić kilka miejsc, do których warto się wybrać będąc w Zawoji. 


1. Park Czarnego Daniela
To miejsce jest na mapie Zawoji od kilku lat. Założycielami parku jest dwoje młodych ludzi, którzy pomimo tego, ze ukończyli studia wyższe postanowili wrócić do Zawoji. Postanowili zrobić coś dla siebie i swojej gminy. Jak dla mnie jest to niesamowita odwaga, której wytworem jest miejsce gdzie mi młodzi i troszkę starsi mają niesamowitą frajdę. Koszt wstępu to około 7-8 zł. Nie ma biletów wstępu. Każdy dostaje miseczkę z jedzeniem, którym można karmić daniele, jelenie i sarny. Z roku na rok to miejsce się rozwija. Już jakiś czas temu pisałam o tym parku TU . Zajrzyjcie żeby obejrzeć zdjęcia :* . 

2. Wyciąg na Mosorny Groń
W zimę to jasne. Można nieźle poszusować. Trasa zjazdowa jest naprawdę intrygująca. Szczyt jest na wysokości 1045m . Przejechać można się też w lato. My z Tosią byliśmy w tym roku i było naprawdę fantastycznie. Widoki oczywiście cudne, wrażenia niedoopisania. Tosia to twarda babka, więc mimo tego, że pod nami w najwyższym punkcie było około 5m dzielnie siedziała i podziwiała widoki. Wjazd góra dół to 12 złoty dla osoby dorosłej. 

3. Bacówka na Hali Barankowej
Jeżeli chcecie odwiedzić naprawdę prawdziwą bacówkę to jest to idealne miejsce. Muszę się skupić i napisać kilka słów o bacówce i naszym Bacy. Baca to Staszek, juhasi też Staszki i jeden Gienek. Oni żyją w niesamowitym świecie. Na wiosnę wyruszają z Zakopiańskiego Zębu właśnie do Zawoji na Halę Barankową. I tak już od wielu lat. Oscypki też są tu bardzo wyjątkowe. Najlepiej odwiedzić właśnie tą bacówkę około czerwca. Wtedy oscypki są bez domieszek.. są naprawdę prawdziwe. Baca wyrabia tylko duże oscypki. Taki oscypek kosztuje około 40 zł, ale zapewniam Was, że warto. Więcej możecie zobaczyć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=cx5ocdzt_l4 - film zrealizowany przez brata mojego mężusia.

4. Babia Góra
Na babiej byłam raz jak jeszcze Tosi nie było z nami. Widoki niesamowite. Wycieczka wcale nie taka długa, bo do schroniska trzeba iść około 2h. I do szczytu w zależności od trasy od 2 - 3h. W przyszłym roku będziemy wchodzić z Tosią przynajmniej do schroniska. Plan była na ten rok, ale pogoda niestety nie dopisała. 

5. Lodziarnia Beskidzka
Ten lokal jest w samym centrum Zawoji. Lody są naprawdę smaczne, desery mega doładowane.. jak tylko jesteśmy w Zawoji to odwiedzamy tą lodziarnię. 


A Wy znacie Zawoję ? 
Niebawem kolejne części :*

5 komentarzy:

 1. oj Zawoja i dla nas ma symboliczny wymiar, nasz pierwszy wspólny wyjazd, nie sądziłam, że to miejsce może tak zauroczyć przez wielu określana jako wiocha mnie kojarzy się z czymś zupełnie innym, spokojem, ciszą, cudnymi widokami i właśnie cudowną lodziarnią:):) pozdrawiamy ciepło Was i Tośkę oczywiście

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawoja łączy niesamowicie !
   Dużo się zaczyna tworzyć nowych miejsc :)
   Niebawem więcej Wam napiszę :*

   Usuń
 2. byliśmy raz przejazdem w parku Daniela. Czy ta kolejka to są krzesełka czy wagoniki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ktora lodziarnia a raczej jej smakołyki sa takie pyszne? W Zawoi jestem kilkakrotnie w ciągu roku od 10 lat i takowej nie napotkalam. Desery w Zawoi-centrum...brrrr

  OdpowiedzUsuń