kom 1 Kiedy rodzi się świadomość ?

MUSIAŁAM, MUSIAŁAM.. 

Mężuś czyta codziennie newsy na stronie http://www.geekweek.pl . Wczoraj podesłał mi link do newsu który bardzo mnie zaciekawił. Czekam na Wasze spostrzeżenia ☺

Kiedy rodzi się świadomość? Naukowcy od lat głowią się nad tym problemem. Najnowsze badania wykonane przez neurologów z francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) przynoszą odpowiedź na to pytanie.
U wszystkich ludzi, gdy tylko dostrzegamy jakiś obiekt, zachodzi proces polegający na tym, że najpierw aktywuje się centrum wzroku w naszym mózgu, a następnie przesyła ono informacje do kory przedczołowej, która tę informację przetrzymuje na tyle długo, abyśmy zwrócili na nią uwagę - co neurolodzy widzą jako dwa wzrosty aktywności na wykresie aktywności mózgu.
Trwa to zaledwie 1/3 sekundy lecz może służyć jako skuteczny wskaźnik tego, że człowiek świadomie myśli. Informacja przechowywana jest po prostu przez chwilę w pamięci roboczej, a właśnie z takiej pamięci składa się nasza świadomość.
Badacze z Francji zastanawiali się czy proces ten zachodzi u noworodków więc postanowili przeprowadzić eksperyment. Zebrali oni 240 dzieci w wieku 5, 12 i 15 miesięcy i założyli im na głowę sensor EEG monitorowali aktywność ich mózgów. Ze względu na ruchliwość malców dwie trzecie danych musiało zostać odrzuconych, lecz i tak zebrano informacje od 80 dzieci.
Pokazywano tym dzieciom na ekranie obraz przedstawiający twarz przez ułamek sekundy. U dzieci w wieku 12 miesięcy dostrzeżono sygnał zbliżony do dorosłych, lecz był on trzykrotnie wolniejszy. Najciekawsze jest jednak to, że pojawiał się on także u 5-miesięcznych malców, choć był on dużo słabszy i jeszcze wolniejszy. Badacze sądzą, że może się on pojawiać u dzieci jeszcze młodszych, lecz póki co nie mieli możliwości eksperymentalnego sprawdzenia tej hipotezy.
•••

1 komentarz:

  1. Ciekawe spostrzeżenia :) Obserwując swoją 5cio miesięczną córkę odnoszę wrażenie, że potrafi ona już świadomie myśleć. Obserwuje wszystko z wielkim zainteresowaniem, potrafi wybrać zabawkę, którą aktualnie ma zamiar obślinić, wyciąga rączki bardzo chętnie do nas (mamy i taty) a do obcych ma opory... Nie jestem ekspertem, ale uważam, że świadome myślenie rodzi się wraz z człowiekiem, tylko jak wszystko musi się rozwijać ;)

    OdpowiedzUsuń